10 míst nejen pro programátory, kde se dá sehnat práce

Cca před půl rokem jsem dělal menší průzkum, kde freelance programátor / kontraktor může sehnat práci. Zjistil jsem, že možností je spousta a nejsou ani tak omezeny pouze pro programátory. Rozhodl jsem se proto podělit o výsledek, aneb 10 míst, kde programátoři a další podnikatelé na volné noze mohou najít práci.

nine-to-five-job-155175_640Na úvod chci říci, že jsem se neomezil jen na český trh. Důvodem pro mě byly vyšší platové možnosti (vím, že nás pěníze nedělají šťastnými, umožňují nám ale být nešťastní poměrně příjemným způsobem) a pak dále možnost získat lepší reference a více zkušeností, jak už ostatně bylo vše zmíněno v článku Roberta Vlacha o podnikání bez hranic. I přesto však uvedu pár možností v Čechách, které se mohou hodit především začínajícím freelancerům.

 

1) Webtrh – https://webtrh.cz
Kdo by ho neznal.. Pokud začínáte s podnikáním na volné noze, jděte tam. Nahoďte nějakou seriózní nabídku a věřím, že Vám to něco přinese. Webtrh přitom není zaměřený pouze na programátory. Na své si zde přijdou i copywriteři, google analytics/adsense/seo másteři a všichni další webem kovaní profíci. Můj osobní dojem však je, že zde koluje mnoho nabídek právě od začínajících freelancerů a web je tak zaplaven levnou a ne vždy spolehlivou pracovní silou.

 

2) Na Volné Noze – http://navolnenoze.cz/katalog/
Přijde mi celkem fajn. Nemám s ním sice osobní zkušenosti, ale z referencí vím, že se lidem vyplatí do něj investovat. Navíc ty 2 tisíce za přidání do katalogu nejsou zas až tak moc, takže proč to nezkusit. Mimo to, zase zde platí, že katalog není omezen pouze na programátory, ale obsahuje širší svět podnikatelů. Za zvážení stojí také kurzy pro podnikatele na volné noze, které Robert Vlach (majitel portálu navolnenoze.cz) pořádá.

 

3) Meetupy
Třetím a zároveň i posledním místem z českých luhů a hájů jsou různá setkání, která se tu pořádají. Jsou jimi například srazy podnikatelů na volné noze, RailsGirls, Ruby středy, PragueJS a spousta dalších. Lidé si mnohem raději najmou freelancera, který chodí na tyto srazy, zvyšuje tak svou odbornost a zároveň žije i sociálním životem.

 

— A teď do světa —

4) Facebook, LinkedIn, Twitter,…
Celkem bez pochyby je, že facebookem a dalšími sociálními sítěmi koluje spousta pracovních nabídek. Z těch posledních, které kolem mě proletěly, byla například nabídka v node.js skupině na pozici Node.JS & Angular.js developera s možností part time a externí spolupráce… Lahoda.. Takže jednodušše – pokud chcete pracovat v konkrétní technologii, připojte se do komunity, která se kolem ní vytvořila. Facebook, LinkedIn, Twitter.. a buď si počkejte na dobrou nabídku, nebo se rovnou zeptejte. Za zmínku pak stojí i twitter search a možné hashtagy obsahující pracovní nabídky.

 

5) Stackoverflow – http://careers.stackoverflow.com/jobs
Jste aktivní na stackoverflow? Aktuálně je venku druhá verze http://careers.stackoverflow.com. Vstup je zatím na požádání / doporučení, ale pokud máte již něco za sebou (reputaci na stackoverflow, něco na githubu,…), nebude zas takový problém se tam dostat. Jsou zde celkem seriózní zahraniční nabídky a je tak z čeho vybírat!

 

6) TopTalhttp://www.toptal.com/

Tady teprve přichází ten pravý masakr. TopTal je organizace sdružující programátory po celém světě. Ty poté dohazuje do teamů, startupů a čehokoli. Stačí úspěšně splnit vstupní testy a TopTal vám bude sám dohazovat práci. Množství věnovaného času a místo, odkud práci budete vykonávat je už jen na vás.

 

7) Odesk, Elance, Freelancer
https://www.odesk.com/
http://freelancer.com/
http://elance.com/
V zásadě jde pořád o to samé. Z jedné strany se vyplní pracovní nabídky a z druhé se o ně lidé ucházejí. Portály si pak berou provizi z domluvené ceny. Za sebe mám nejraději Odesk kvůli hodinové sazbě a kvalitě nabídek. Přijde mi však, že je zde plno Indů, kteří pracují za desetinu ceny a přitom jich na úkolu dělá desetkrát více. Na druhou stranu si ale zákazník často rád připlatí za kvalitu a přidaný servis – hlavně komunikaci. Takže jen do toho!

 

8) HN Hiring – http://hnhiring.me/
Celkem doporučovaná je také služba HN Hiring. Obsahuje pracovní nabídky i poptávky na onsite/offsite spolupráci. Těch nabídek je zde opravdu hodně, osobní zkušenosti s ní ale nemám, takže budu rád za jakékoli info.

 

9) TopCoder – http://www.topcoder.com/
V zásadě tu jde o to si sestavit team, který bude pracovat na předem vypsaných úkolech – jako jsou například projekty pro Angular. Stejně jako v předchozím případě však se službou TopCoder nemám zkušenosti, a budu proto rád za bližší info.

 

10) A další…
http://www.theitjobboard.co.uk
http://www.indeed.com
http://monster.co.uk
http://www.cwjobs.co.uk/

 

Možností je doopravdy mnoho! Mimo ty vypsané je (dle mého názoru) také dobré dostat se do hledáčku zahraničních head hunterů, kteří vám pak sami začnou dohazovat zajímavé nabídky. Dostanete tak představu, jaké jsou v cizině nabídky, technické nároky a trochu potrénujete i tu angličtinu..

 

Všem přeji hodně pracovních úspěchů a budu rád, když se podělíte o své know-how, jak se dostat k zajímavým pracovním nabídkám.

 

A malý bonus nakonec.. pro další nápady můžete zkusit třeba článek na blogu Miroslava Bajtoše, který má také pár tipů, jak na to a rozhodně ví, o čem mluví!

 

— EDIT

Z webů nabízejících zahraniční projekty mě v poslední době zaujal například tento – workinstartups.com

14 comments

    1. Jsem rad, ze se libi.. Pak dej vedet, jak to slo – budu rad, za jakekoli postrehy a zkusenosti.

  1. Chtěl bych se zeptat, jak to chodí s daněmi (nejen příjmová, ale hlavně když jsem plátce DPH) v případě spolupráce přes zahraniční portály typu oDesk?
    Díky moc

    1. Ja bych do toho nesel.. Spis bych se zameril na vybudovani osobni znacky (udelal si blog, sepsal par clanku na IT portalech, vytvoril ucty na linkedinu, githubu… a nahazel tam nejaky obsah, at jsem poradne videt) a pak lide s praci prijdou sami.. Stejne tak bych zkusil napsat primo do firem, ktere se mi libi svym poslanim a kulturou. Zabere to sice delsi cas, ale cely brand pak vydrzi dele a kvalita prace (i co se tyce platu) pak bude nesrovnatelne vyse

  2. Mně se na hodně webech nelíbily registrační poplatky, neměla jsem dobrou zkušenost. Na Freelance-Market.cz se tyhle poplatky neplatí a dobrý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *