Elementární kroky v životě a při investování!

Je to tu! Nejdůležitější článek ze všech! A nejen tu na blogu, ale v téhle části galaxie! Něco, co by měl znát každý, kdo chce něco dělat! Ať už investujete peníze, čas, energii nebo uzenáče, tohle jsou ty elementární prvky!

Znáte to! Člověk toho doma na kanapi moc nevymyslí. Když jde ale na pokec se stejně naladěným kamarádem, hned se ty myšlenky utříbují a je jen otázka času, kdy z toho vypadne něco krásného. Třeba jako se tomu stalo dnes (díky Tondo). V poslední době totiž přemýšlím nad podstatou věcí. Co jsou ty elementární části, které tu věc dělají tím co je? Ať už je to předmět, zážitek, okurkový salát nebo já sám. Proč .. proč jsem takový jaký jsem, co v tom salátu je ta klíčová vlastnost nebo co z té skladby se mnou tak silně rezonuje? Spousta lidí dělá věci, které nejdou ruku v ruce s jejich podstatou. Nebo dokonce jdou proti ní. To je vyčerpá a po nějaké době zničí. Asi proto rád šťourám do všeho kolem a ptám se, co jsou ty základní prvky. A protože si už nějakou dobu hraji na investora, bylo jen otázkou času, než přijdě řada i na elementy investování. A teď jsou tady.. Dokonce je to tak silné poselství, že jsem ani nemohl dojít domů, jak jsem vše chtěl hodit sem na blog. Sedím proto v kavárně, poslouchám další pecku a přináším vám ten nejzákladnější a nejpravdivější návod na investování.

Znáte tu chvíli, kdy vám to všechno sepne? Když to do sebe zapadne tak elegantně, až se vám rozbuší srdce? Tohle je pro mě jedna z nich! Uvědomil jsem si totiž, co jsou tři nezákladnější místa do kterých musíte investovat, pokud chcete být doopravdy úspěšní, bohatí. Tím nemyslím jen finančně, ale i myšlením a hodnotami. Investovat do těchto tří míst se může v různém pořadí, ale jen pokud je to hezky popořadě, tak bude výsledek největší, nejmagičtější, všechno se spojí, umocní a vyústí v největší stabilitu. Takže… pojďme na to.. tři místa v přesně daném pořadí:

 

Investujte do sebe a buďte trochu sobečtí! – energie dovnitř
Je to tvrdé, ale takhle to prostě je! Zaříďte si svůj život tak, abyste měli energii a čas na sebe. Je velmi šlechetné rozdat se do všech stran. Pokud vám ale pro sebe už nic nezbývá, pak ano, jste šlechetní, ale také především hloupí. Dlouhodbě to prostě nebude fungovat. Proto nejprve investujte do sebe. Zařiďte si život tak, abyste byli vnitřně v pohodě. Aby jste měli stabilitu, sílu řešit problémy a mohli pak třeba i pomáhat ostatním. Jak proboha může někdo, kdo není sám v pohodě a je unavený životem, pomáhat ostatním? Dlouhodobě to nepůjde. Proto musí být člověk trochu sobecký a musí myslet na sebe. Buďte sobečtí a část vaší energie, vašeho času, co tu na zemi máte, investujte do sebe! Není to jen o dopřávání si prostoru. Je to především o rozvoji, sebereflexi a učení se nových věcí. O tom být odpočatý, mít energii a vůli růst. Pokud rostete, okolí roste s vámi! Tak mu pomůžete nejvíce. Tohle je ten nejzákladnější kámen, to první patro pyramidy a pokud tohle máte splněné, teprve pak můžete pokračovat dál…

 

Investujte do vztahů – energie lidem
Máte stabilitu? Energii? Chuť tvořit? Obalte se lidmi, kteří mají stejné zájmy, stejný charakter, stejné myšlení. Lidská síla se násobí a jen hlupák zůstává sám se sebou. Lidé motivují, pomáhají, otevírají obzory. Tam venku je tolik věcí, které se člověk sám nenaučí nebo je tam někde hluboko má, ale až přátelé ho dovedou k prozření. Obalte se proto lidmi, kteří jsou tam, kam se chcete dostat. Jste produkt. Jste výsledkem pěti svých nejbližších přátel. Pokud chcete investovat, vyberte si lidi, kteří investují a jsou tam, kde chcete být vy a učte se. Učte se navzájem. Každý z nás má něco, co může předat ostatním. Je naprostá škoda si to sušit pro sebe. Proto se obalte lidmi. Pořád ale pracujte na sobě. Proč by lidé měli trávit čas zrovna s vámi, když jim nemáte (nebo spíše nevíte) co předat? Proto je tak důležité začít prvním bodem! Až když vy sami máte stabilitu a správné hodnoty, tak je teprve můžete pomoci získat i ostatním. V investování to platí obvzláště. Sami máte jen malý přehled o tom, co je vlastně možné.. zbytek prostě nevidíte. Pokud máte přátele, dostanete se k mnohem více příležitostem. Ať už je to třeba dobrá koupě auta nebo tip na žhavou investici. Druhou elementární částicí při investování je proto investování do lidí kolem vás, do vztahů. Pokud tohle máte, už zbývá jen poslední…

 

Investujte do okolí – energie do prostoru
Tohle už pak je na každém z vás. Někdo chce vytvářet služby pro lidi kolem, jiný chce tvořit muziku, a někdo třeba investovat finance. A přitom investice je tohle všechno. Investice není jen poslání peněz někam pryč s přáním brzkého návratu. Investice je činnost s přáním lepšího zítřka. A pořád platí, že nejdůležitější je investice do sebe, poté investice do vztahů a pak až investice do okolí. Pokud neumím investovat, pak bych měl začít u sebe. Pokud nevím, kam investovat, pak bych měl zlepšit vztahy a navázat kontakty. A pokud nemám co investovat? Tohle je největší blud na zemi. Každý máme něco, co můžeme nabídnout. Ať už to jsou finance, energie, čas, kontakty, zkušenosti. Všechny limity jsou jen v naší hlavě a pokud si člověk myslí, že nemá co dát, pak je omezený a má jen malý rozhled. A proto by měl investovat nejprve do sebe. A proč to pořadí? Protože, pokud člověk investuje do věcí kolem, ale neumí zacházet sám se sebou, pak to na 99.99999% nedá. Nemá silnou vůli, nemá zkušenosti, nemá znalosti a prostě na to nemá. A je to jeho chyba. Proto člověk musí investovat prvně do sebe a svého sebepoznání, než začne s čímkoliv jiným. Proto peníze, sláva, drogy … ničí lidi. Protože nejsou připraveni. A proto prosím, investujte nejprve do sebe. Pak teprve můžete investovat jinam. Třeba do přátel, kteří nám mohou pomoci se k investicím dostat. Ale jsou to především také oni, kdo nám pomůže v případě špatného období nebo špatných investic. Proto je tak důležité investovat i do vztahů. Pokud tohle všechno máte, začněte měnit svět k lepšímu. A pak …

Závěrem…
Závěrem života .. až v 80ti budete přemítat nad svou minulostí, řeknete si, že to nebyl tak úplně zahozený čas, a že jste fakt něco dokázali. Že jste ten svůj život strávili nějak smysluplně, a že na vás alespoň někdo bude vzpomínát v dobrém. A o tom to celé je. Každý má věci, které neudělal.. nenaučil se tančit, nedal holce pusu, nevydal se na cestu kolem světa. A přitom je to jen ze strachu z neznáma. A tenhle text je presně o tom, jak tvořit vzpomínky, které jste udělali a jste za ně rádi, než abyste vzpomínali na věci, které jste neudělali. To je ta největší investice. Proto je to pro mě osobně tak silná myšlenka .. uvědomil jsem si totiž, že tohle jsou ty tři základní prvky, díky nimž si na své smrtelné posteli budu moci říct, že jsem ten život prožil správně.

Snad si i vy z tohoto článku odnesete nějaké poselství. Asi vás to nenaučilo, kam dát peníze, abyste si za měsíc koupili pershinga. Pokud jste to ale pochopili, myslím si, že jste udělali první krok ke splnění vašich cílů. A proto vám přeji, ať ve svém životě investujte moudře a v tom správném pořadí.


Update: V příspěvcích pod článkem se objevil comment, že by bylo fajn popsat i mou cestu, atuální stav a třeba i plány jak chci věci výše aplikovat. S tím rozhodně souhlasím! Kecat si tu můžu jak chci, ale teprve až činy potvrdí, jaký člověk vlastně je.

Kdybych tedy měl shrnout sebe, tak asi nějak takto. Jsem člověk, co pochází z malého městečka, střední třídy a celkem klasické rodiny. V 15ti jsem začal ošahávat IT, seznamovat se s internetem a technicky se vzdělávat. To mě bavilo. Zároveň se mi vždy zamlouvala lidská psychologie. Na vejšku jsem se proto rozmýšlel, kterou z těch dvou cest zvolit a nakonec jsem šel do IT. To mi dávalo více smysl kvůli potenciálu, lepším finančním možnostem a hlavně svobodě. Od této doby také pracuji na sebe jako freelancer. Všechno se ale začalo pořádně hýbat až při dokončování školy, kdy jsem věděl, že se nechci přidat do armády zahřívačů židlí někde v kanceláři a chci mít volnost v životě. Jak finanční tak i volnost času a prostoru. Zároveň mě chytla myšlenka algoritmického obchodování, což šlo ruku v ruce s pocitem, že nechci pracovat až do důchodu (čti konce života). Vymyslel jsem si proto magisterskou práci – simulátor akciové burzy, na které jsem se naučil základy z obchodování. Zároveň jsem si oblíbil technologii node.js pro psaní aplikací a práci využil i k naučení se téhle technické perly.

V té době jsem sjížděl hodně přednášek zaměřených na osobní rozvoj, přečetl více knih než za celé školní období a zjistil, že existuje i nějaká finanční gramotnost. Od té doby (cca 3 roky) pracuji jako kontraktor vzdáleně převážně pro zahraniční klienty, čímž mi narůstá i měsíční příjem. Během mé práce také cestuji s jednoduchou podmínkou – že si na cestě musím na sebe vydělat. Za minulý rok jsem tak strávil cca 4 měsíce v zahraničí. Cestování dává člověku pocit živosti a naučí ho jak zvládat krizové situace, jak se o sebe postarat, což jde ruku v ruce s některými mými krizovými scénáři. Hlavně to ale také dodává energii a ničí stereotyp. To se mi hodí i při práci na mých projektech, kterými jsou například magazín o asijské kultuře, algoritmické obchodování na americké burze pomocí 90tky (viz reporty zde na blogu a ještě jednou díky Winpsovi za strategii), nebo teď nově a jemně arbitráž na kryptoměnách. Lehce se zajímám i o opční obchodování, analyzuji příležitosti kolem obchodování volatility a ze zájmu se učím stavět mobilní apky v react-native. Jo a učím se na kytaru!! Ta je teď taková moje druhá přítelkyně :D

Mám strašně rád, když dělám věci, které do sebe později zapadnou – takže třeba programování a obchodování na burze jde krásně spojit. Nebo ta psychologie.. ta je v obchodování ohromě důležitá.

Tak nějak na tom jsem teď. Mám celkem dobrého klienta, volnější pracovní dobu a čas na své projekty. V posledním roce jsem ale začal ztrácet sílu a motivaci a nakonec jsem se trochu i přepálil. Chci proto načerpat novou motivaci tím, že budu osobně poznávat osoby, které mě nějak ovlivnily – investice do vztahů. Třeba s nimi zajdu jen na oběd, ale kdo ví, třeba z toho vyroste přátelství. Teď upřímně.. tohodle se docela bojím, je to další krok a já si říkám, co když si s nimi nebudu mít co říct. Na druhou stranu ale, když to člověk nezkusí… Zároveň jsem si dal za cíl, že do 30ti let se stanu finančně svobodným tím, že si vytvořím různé „pasivní“ příjmy, které mi vydělají dvakrát více, než já utrácím.

Když se tohle povede, já budu mít finanční možnosti, svobodu a stejně naladěné přátele, rád bych do hry zapojil i psychologii. Konkrétně vývojovou psychologii ve spojení se vzděláváním a rozvojem malých dětí – krok tři – investice do okolí. Tím bych rád vytvořil prostředí pro děti, kde se budou moci rozvíjet a učit se svobodě, protože si myslím, že spousta našich problému vychází právě z návyků a hodnot, které máme z dětství. Stejně tak by to mohl být i prostor pro mé děti, až jednou třeba nějaké budou. .. Ale to je až za dlouho .. :-)

Teď se proto zaměřím na osobní vztahy, a proto, kdyby kdokoli chtěl zajít třeba na oběd, tak se rád potkám, seznámím a třeba i kvalitně pokecám :-)

7 comments

  1. Clanek se mi libi. Jednoduchy a pritom tak vystizny. Skoda, ze tu neni jeste druha cast clanku, kde by jsi napsal, jak daleko jsi ty a jak jsi to vlastne ty aplikoval u sebe.

    1. Ahoj, děkuji za comment … máš naprostvou pravdu. Článek jsem updatoval s mojí cestou a dalšími plány..

  2. Pěknej článek. Je vidět, že víš co chceš a za tím si v životě jdeš a to je to podstatné! Líbil se mi v článku slovní obrat „armáda zahřívačů židlí“ – vím o čem mluvíš :-) Bude report AOS za leden a únor? Obchoduješ již v reále i nějaké jiné strategie, které jsou třeba více konzervativní?

    1. Ahoj, diky za comment .. Pres leden/unor jsem opet cestoval, nasaval info o opcich a makal na nejakem projektu, takze na reporty nebyl uz moc cas. Urcite ale nejaky postnu na konci brezna. Obchody za posledni obdobi byly celkem zajimave, takze si urcite zaslouzi nejake shrnuti v clanku. Ohledne strategii – pracuji na svem portfoliu, v kterem chci mit par rizikovych strategii s vetsi vynosnosti a pak postupne investovat i do tech mene rizikovych. Aktualne jedu s realnym uctem winpsovu 90tku, arbitraz na kryptomenach a pak me diskrecni obchodovani na akciich/opcich. Zaroven sjizdim dobretrejdy.cz a kdybych chtel nejakou vice konzervativni strategii, tak zkusim treba tu na earnings pripadne dividendy co tam popisuje, ale zatim si brousim zuby spis na volatilitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *