Report – první třetina roku 2018

Ano, je to pravda! Od posledního updatu uběhl již nějaký ten pátek. Vlastně těch pátků bylo trochu víc. Nakupilo se toho už ale tolik, že to chce alespoň v rychlosti shrnout hlavní události měsíců nedávno minulých, kterými jsou…

Cestování
Aneb moje první opravdová dovolená s přítelkyní. A přežil jsem. A přežila i ona. Co už ale nepřežilo bylo auto. Takže kdyby vás zajímalo, kolik stojí oprava auta na Hawaii (výměna spodního krytu motoru) , tak je to přesně 95.88 USD. A to jsem projel jen kaluží. Výsledkem čehož autu upadl spodek:

Mimo to jsme měli i pár dalších failů (zbytečné přeplácení některých služeb, má první lehčí výšková nemoc). Především tam ale bylo i hodně příjemných chvil, které mě a mou polovičku určitě více sblížily. Zároveň jsme nasadili laťku hodně vysoko a tak bude sranda sledovat, jak se to příště budeme snažit trumfnout.

Kytara
Dalším bodem budiž… kytara. Na konci minulého roku jsem se začal učit hrát na kytaru a teď jsem za to doopravdy rád. Často pracuji z domova a kytara se stala mým prostředkem k relaxaci. Zároveň mě baví i pozorovat ten progress, kdy některé dřívě obtížné akordy jsou dnes celkem jednoduchou záležitostí. Na koncerty to zatím nevidím, ale třeba vybrnkávání některých jednodušších riffů by už nemusel být takový problém.

Investování
Kdybych měl svůj život a své hodnoty rozdělit do pomyslných pilířů, tak vedle cestování, vztahů a podnikání bude určitě stát i investování. Investování se pro mě stalo zábavou, cestou k sebepoznání a dost možná také i budoucím stylem života. Za poslední měsíce se toho ve světě investic stalo celkem dost, takže hezky popořadě:

Kryptoměny
Minulý rok se mi úspěšně podařilo svézt se na vlně zájmu o kryptoměny a celé mé portfolio jsem tak v prosinci prodal se ziskem 230%. Po lednových výprodejích jsem proto opět zkusil naskočit do rozjetého vlaku a to tak, že jsem zatím jen s malým kapitálem nakoupil trochu BTC. Předpokládám, že lidé po poslední korekci nabrali jistou averzi k obchodování, ale hamyžnost je stejně dožene a jakmile velcí hráči začnou tlačit ceny opět nahoru, malé ryby se opět chytí a ceny do roku až dvou půjdou opět nahoru. (a teď malý disclaimer :D) Samozřejmě stále platí, že obchodování s kryptem je vysoce volatilní a rizikovou záležitostí. Proto investuji jen peníze, které si mohu dovolit ztratit. Zároveň jsem i připraven, v případě dalšího poklesu, postupně dokupovat.

Opční obchodování
Nějakou dobu si hraji i s opčním obchodováním. Jednoduchá strategie založená na Naked PUT opcích, pobírání prémia a v případě přiřazení pak vypís Covered CALL. Celé to fungovalo dobře, akorát že turbulence v poslední době sestřelily více akcií, z nichž některé opět vyrostly, jiné však zůstaly na dně. Jmenovitě třeba takové JNJ (nebo LABU), kde jsem byl přiřazen na ceně 140 USD (dnešní cena je cca 127 USD) a aktuální ztráta z držení akcií tak je 1.3k USD. Celé portfolio sice zachraňuje AAPL, kde jsem byl také přiřazen a od té doby se zisk na akciích vyšplhal téměř na 3’100USD, ale stejně.. Bylo by fajn se z té ztráty na JNJ nějak dostat. Aktuálně proto čekám na vhodný okamžik, kdy podle článku na dobretrejdy.com zkusím vypsat 2x Short Call a 1x Long Put tak, aby se pozice uzdravila rychleji a já se akcií mohl zbavit s alespoň mírným profitem. Kdybych však měl porovnat rizikovost vs profitabilitu mých dosavadních obchodů, zjistil bych, že to raději porovnávat nebudu. Začal jsem proto zkoumat jiné, sofistikovanější metody obchodování, kterými jsou například…

Gravitace VX futures k VIX indexu
Jednou ze strategií z již zmíněných dobrých trejdů, je shortování VX futures s cílem těžit z rozpadu časové složky. Tahle strategie se mi zalíbila díky své jednoduchosti a možnosti hedgovat pozice pomocí ETF SPY (ne, že by ostatní strategie hedgovat nešly.. :-)). Lze totiž, podle osobních preferencí, jednodušše navolit, jak moc se pozice budou zajišťovat proti případným ztrátám. Podle testů strategie za poslední dva roky tvořila téměř nepřetržitě jen zisky, viz backtest od roku 2016:

Bohužel, ne všechny roky skončily takhle krásně. A co je horší, InteractiveBrokers minulý rok zvýšily marginové požadavky pro obchodování s VX futures a trpět tak zablokovaný margin až 25k USD kvůli shortování VX futures a k tomu ještě platit za hedge v podobě akcií SPY mi už nepřijde tak lákavé. Vím, že se marginové požadavky dají snížit pomocí syntetických opčních pozic a ztrátové roky by se třeba daly pořešit použitím jiného hedgového podkladu, který věrněji kopíruje VIX index. Prozatím strategii ale odkládám a zkusím se k ní časem vrátit, až budu mít na účtu více peněz, více se rozkoukám v opcích a prozkoumám ETP na volatilitu. Po cca dvou měsících zkoumání musím přiznat, že ta strategie zas až tak jednoduchá není :-). Pro pobavení na závěr ale přikládám alespoň teoretický vývoj equity za posledních 10 let bez hedge, se škálováním pozic (pokud je kapitál na dvě pozice, shortují se dvě pozice apod) a s malou optimalizací (nevstupuje se do obchodu, pokud je cena VX futures nižší jak cena VIXu.

VX futures spready
Další z testovaných strategií (ti, kteří četli seriál o VX futures na výše zmíněném webu už určitě vědí) je obchodování kalendářních spreadů. Celé se to v jednoduchosti dá popsat tak, že se shortuje VX futures s bližší expirací a naopak se kupuje VX futures s expirací vzdálenější. Do pozice se vstupuje, když je bližší futures dražší jak to vzdálenější (backwardation) a výstup se provádí, když se ceny srovnají do opačné pozice (contango). První věc, co se mi tu líbí, je menší marginový požadavek. Sice se opět shortuje VX futures, hedguje se ale dalším VX futures se vzdálenější expirací, což Interactive Brokers rozeznává jako spreadovou pozici a tak je mi na jednom spreadu blokován margin jen 1’300 USD. Zároveň platí, že u spreadů se vzdálenější expirací je menší volatilita a pozice má více času na to, aby se dostala do contanga. Strategie je tak dlouhodobějšího charakteru. V mém případě jsem pořídil celkem dva NOV/DEC spready na hodnotě -0.07 USD. VX futures expirují v listopadu a prosinci, takže mám zatím dostatek času na to, aby se pozice dostala na průměrnou hodnotu cca 0.4 USD. Při dvou spreadech a násobiteli 1000x (stejně jako u opcí se násobí ceny 100x, hodnoty u VX futures se násobí 1000x) tak očekávám profit alespoň 800 USD. Pro ukázku přikládám aktuální otevřenou pozici dvou spreadů, kde bližší futures expiruje za 195 dní a prozatimní profit je 230 USD.

 

Samozřejmě jeden obchod (a co víc, zatím neuzavřený) ještě nic neznamená a až budoucnost ukáže, v jakých situacích je tenhle styl obchodování vhodný a zda se s ním bude dařit. Líbí se mi zde ale menší volatilita, mensí marginové požadavky, predpoklad návratu k průměru, dostatečně dlouhý čas pro uzrání pozic a veřejná data na backtesty. Samozřejmě také platí, že takto popsaná strategie negeneruje žádné závratné zisky, na druhou stranu ale může být příjemným způsobem, kam zaparkovat volný kapitál.

Alogoritmické obchodování 90tky
Rozhodně zde nesmí chybět ani poslední vývoj 90tky, kde se equity křivka inspirovaná zřejmě u horské dráhy rozhodla otestovat mou flegmatickou povahu. Od únorové „minikorekce“ se totiž vlivem všech zpráv a trumpových rozhodnutí dost zvýšila volatilita trhu, což hrálo v neprospěch strategie. V mém případě se občas otevřená ztráta vyšplhala až k 6k USD, což při investovaných 45k USD dělá něco kolem 13%. Nakonec se však strategii vždy povedlo vytáhnout ztráty zpět a aktuální profit od začátku roku je tak cca 872 USD. Tedy něco kolem 1.93%. To samozřejmě ani zdaleka nedosahuje cílených 3% měsíčně, i tak mám ale radost, že se strategii daří alespoň kompenzovat ztráty.

Na grafu je vidět, že jsem 21.2. nahrál více peněz/zvýšil páku (zelená linka), aby se strategie mohla rychleji zotavit ze ztrát. Krom toho jsem do strategie nijak nezasahoval. Přikládám i seznam všech obchodů od začátku roku v aggregované a nezaggregované podobě.

A co dál?
Dalším významným krokem v tomhle roce bude sestěhování se s přítelkyní do jednoho bytu. To bude jak finančně, tak emočně a především i časově náročné. Mým dalším cílem je proto našetřit si a nějak chytře investovat peníze, které mi třeba za nějaký čas pokryjí i nájem. Zároveň se začnu rozkoukávat i v oblasti vlastnění a pronájmu bytů a třeba za pár let začnu investovat i do nemovitostí. Mimo to zkusím někde najít i klid v duši, až se budu mět hádat kvůli barvě záclon.. :-)

Tak ať se daří!

2 comments

  1. Diky za summary, – kdyby slo jit sem tam vic do detailu tak by to bylo luxusni. Mam tvuj blog v agregatoru a chtel jsem srovnavat 90tku a jeji performance vs muj vlastni paper trading. Ale jak vypadly tvoje mesicni reporty tak jsem to nemohl trackovat.

    Jinak doufam ze pritelkyne je ze stejneho nomadsko minimalistickeho testa – jinak to muze mit pro „spolecne“ finance a moznost pouzivat prebytky na investice fatalni nasledky

    1. Ahoj, dik za comment.. Clanek jsem zamerne nechtel moc natahovat, protoze uz takhle mi to prislo celkem dlouhe a trvalo mi veky, nez jsem ho dopsal.. Kazdopadne zkusim se polepsit co se tyce frekvence pridavani novych clanku. Ohledne pritelkyne.. toho se take bojim, ale jeste se uvidi, jak to cele dopadne :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *