Digitální nomádství na řeckém Zakynthosu

Už je to nějaká doba, co jsem zde na blogu psal o plánované nomádské dovolené na řeckém ostrově Zakynthos. Bohužel jsem až do teď neměl moc času abych to shrnul, takže bych chtěl využít prvních volných chvil, abych vše napravil a alespoň z části popsal, jak vše probíhalo.

Na cestě jsme opět nabrali spoustu nových zkušeností – byla to naše první delší dovolená, na Zakynthos v našem termínu nic nelítá a co víc, zimní Řecko se hodně liší od představy většiny letních turistů. Takže pojďme to všechno projít…

Zkušenost č.1 – Měsíční ubytování na airbnb je mnohem levnější

Snídaně s výhledem na moře.Někdy v říjnu minulého roku, když jsme se s kamarádem Karlem vraceli z naší první nomádské dovolené v Barceloně, jsme se jasně shodli na tom, že musíme co nejdříve zase někam vyrazit. Začali jsme hledat ubytování (opět na Airbnb) a do týdne jsme již bookovali měsíční pobyt na Řeckém ostrově Zakynthos v termínu od konce listopadu až do Vánoc. Za měsíční pobyt v bytě 1kk jsme dohromady dali 12’000Kč, což je pro srovnání stejná cena jako naše předchozí dva týdny v Barceloně. Takto nízká cena byla z části tím, že spousta nabídek na Airbnb má obrovské slevy za měsíční pobyt a z části také tím, že na Zakynthos v zimě nikdo nelétá. Podle této zkušenosti proto vybíráme už  jen ubytování na měsíc a déle. Za 6tku na osobu jsme tak měli perfektní ubytování s výhledem na celý Zante Town (hlavní město Zakynthosu).

Zkušenost č.2 – Doprava na Zakynthos
Cesta busem & trajektem do Zante Town
Poté, co jsme trochu vychladli z našeho objevu super levného bydlení, jsme začali přemýšlet, jak se tam asi dostaneme. Na ostrov v zimě totiž nelétá žádný přímý spoj a nejjednodušší cesta nám tak přišla letecky do Athén a pak autobusem a trajektem do Zante. Při plánování cesty nám hodně pomohla služba RomeToRio (čímž bych chtěl opět poděkovat Petru Novákovi za jeho tipy na kurzu TravelHackingu), která nám našla spoje v Athénách, dálkové autobusy do Zante a celkem správně i odhadla cenu celé cesty. Jediný problém byl s časy. Dálkové autobusy do Zante změnily časy odjezdů (asi kvůli posunutému trajektu) a tak jsme byli nuceni první den přespat v Athénách za 20€. Druhý den jsme vzali první bus na Zakynthos, přejeli trajektem do Zante a tam se nás už ujal Panagiotis – jeden z našich hostitelů na Airbnb. Zpětně to vidím jako školáckou chybu a do budoucna bych chtěl vybírat ubytování také podle dopravy, ale když přijde taková super nabídka, tak čekat prostě nejde.

Zkušenost č.3 – V zimě na Zakynthosu nikdo není
DSC_0638
Listopad totiž není úplně pespektivní pro Řeky z  pohledu turistického ruchu a tak na ostrově z původních 40ti tisíc obyvatel přes zimu zůstává jen desetina. Ta pracuje na olivových plantážích a nebo se připravuje na další sezónu. Ulice, které jsou v létě zaplněné lidmi, tak zejí prázdnotou, většina obchodů je zavřených, pláže jsou pusté a opuštěné a na celém ostrově vládne absolutní klid. Zpětně to opět vidím jako plus, jednak kolem nebylo tolik lákadel, které by mě tahaly od psaní diplomky a pak všude byla ohromná pohoda. Měli jsme tak čas na práci a ve chvílích klidu jsme si půlku ostrova projeli na kole. Jo a abych nezapomněl, když někdy pojedete na některý z Řeckých ostrovů, mrkněte na tamější dovážky jídla. Úžasné a levné sendviče s dovážkou zdarma!

Závěrem..
Měsíční dovolená v Řecku byla opět super. Potvrdil jsem si jednak, že člověk má v zahraničí na práci mnohem více energie, užívá si každého dne a ještě nabere spoustu úžasných zážitků. Pro příště bych na Zakynthos jel ale trochu dřív. V půlce prosince tam již začíná foukat studený vítr ze severu (který je strašně super v kombinaci s přivátým pískem ze sahary z jihu) a zároveň už je to hodně mimo sezónu. Jako protiváhu tu ale zase jsou čerstvé pomeranče a mandarinky za doslova bezkonkurenční cenu (utržené vedle za barákem).

Tímto mé cestování ale na dalšího půl roku skončilo. V únoru jsem dělal státnice na ČVUT, sbíral kapitál na mé burzovní hrátky a věnoval se mým super přátelům v České Republice.. což ale přijde v dalším článku ;-)..

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *