Směna peněz – Airbank vs TransferWise

Protože už nějakou dobu řeším převody EUR na české koruny a zároveň jsem před nedávnem přecházel k AirBank, napadlo mě udělat menší test, jak by konverze vypadala u Airbank v porovnání se službou TransferWise.

Pro obě služby jsem vzal 500 EUR, které jsem převedl na můj český účet. Jak to dopadlo?

Konverze s AirBank
Převod peněz z eurového účtu na český u je u AirBank celkem jednoduchá záležitost. Stačí naklikat kolik, kam a peníze jsou během okamžiku připsány na český účet. Směnný kurz přitom odpovídá údajům uvedených zde na kurzovním listku a v době převodu byl 25,478 EUR/CZK. Jak je vidět v porovnání jednotlivých bank, kurz není zas tak špatný, ale není ani nijak vyjímečný. Horší je srovnání s aktuálním kurzem, který se v té době (21.8.2017) podle Yahoo finance pohyboval kolem 26.0876 EUR/CZK.

Při převodu 500 EUR na CZK jsem tak obdržel bez jakýchkoli dalších poplatků 12’739 CZK.

Konverze s TransferWise
Služba TransferWise nabízí uživatelům konverzi měn za bezkonkurenční kurz – v době převodu to bylo 26.08451 EUR/CZK. Za převod si pak berou poplatek, který si snadno zjistíte pomocí kalkulačky na webu. V mém případě si za konverzi 500 EUR vzali 3.48 EUR což je 3.48 / 500 * 100 = 0.696%. Tento poplatek je variabilní a za větší objemy tak zaplatíte více, zdá se ale, že je to vždy 0.696%.

V mém případě jsem nastavil převod 500 EUR pomocí TransferWise a jako platební metodu jsem zvolil platbu kartou (za SEPA platbu si tuším AirBank účtuje polatek, ale platba kartou je zdá se zdarma). O den později mi na český účet přišlo 12’951.48 CZK. Rozdíl je více než dvě stovky! Když se to sečte za celý rok a převede na reálný příjem místo modelových 500 EUR, vyjdě už celkem slušná suma. A jak se říká, ušetřené peníze jsou vydělané peníze, takže se to rozhodně vyplatí.

 

Výsledkem tohoto článku je, že pokud peníze nejsou potřeba ihned, vyplatí se použít TransferWise pro jejich konverzi. Mimo ušetřených peněz se tím i podpoří sympatický startup, který se snaží inovovat a bořit starý či přežitý režim.

A teď abych si i sám přihřál polívčičku – pokud chcete získat konverzi bez poplatků, zde je můj referal odkaz na TransferWise. Nově zaregistrovaní uživatelé, kteří přijdou přes tento odkaz, dostanou konverzi do nějakého objemu bez poplatků.

 

4 comments

    1. Dik za odkaz, tuhle smenarnu – predevsim jeji pobocku na staromaku vyuzivam pred cestou na valuty.. Maji na webu i voucher, ktery kdyz jim ukazete, tak daji jeste lepsi kurz. Na devizy jsem je nikdy nezkousel

    1. Ahoj, dik za komentar.. Je hezke, ze to nekdo zkouma takhle podrobne. Samozrejme mi nevadi prijmat cizi penize, ale tohle upravim hned, jak se konecne zas dostanu k pc. Cely clanek jsem delal celkem narychlo a tak to taky vypada. Jeste jednou dik :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *