Po dlouhé době .. update za srpen a září

After soooo long time .. tak nějak by měl začít můj další update, protože od toho posledního uplynul už nějaký ten pátek. Vlastně jich bylo trochu víc. Za tu dobu se ale udála spousta věcí, takže hezky popořadě a bez obalu:

Byl jsem pryč!
Po létě stráveném převážně v Praze si musím přiznat, že mi dokonale upadl životní režim. Dejme to jako odvrácenou stranu práce na dálku, kde se při nesprávném dávkování postupně sleje pracovní i osobní život a vytvoří se takové šedé nic. Každý den je stejný, člověk se probouzí a usíná v jednom velkém stereotypu a postupně uvadá. Mně osobně přestaly bavit všechny koníčky, den najednou utíkal dvakrát rychleji a já nic nestíhal. Začal jsem být více pasivní a bez nálady. Stejně tak mě přestala naplňovat má práce a tím se zhoršila i kvalita mých služeb.

A proto.. jsem se vším skončil! Teda ne úplně. Rozhodl jsem se vzít si na pár měsíců volno a v klidu rozjímat nad životem. Zároveň jsem už od 17ti chtěl vyrazit na cestu do Santiaga de Compostela a tak jsem prostě šel. A to celkem minimalisticky:

Popis cesty by vydal na tisíce stránek, takže pro teď jen krátce:

Cesta to byla dlouhá a náročná. Občas to ale byla stranda. Po chvíli si to utrpení totiž zamilujete. Je čas rozjímat nad čímkoli. Každý den řešíte jen to, kde budete spát, jak daleko půjdete a co budete jíst. Takže relax a tak. Každá cesta má ale někde konec a tak jsem se i já vrátil do svého starého světa. Když bych teď měl vybrat tři věci, které mi cesta dala, tak je to vědomí, že:

  • Chci mít lepší životní režim. Ať už to znamená cokoli. Zatím mě napadlo občas pracovat z coworkingu, lepší stravování, více aktivit, pevné koníčky…
  • Po cestě mi také někdo řekl, ať s věcmi nečekám moc dlouho. Nevím proč, ale některé věci pořád jen odkládám. A roky zatím ubíhají. Třeba to hraní na kytaru, co už tak dlouho plánuji. Bože já bych dneska byl už tak dobrej kytarista, kdybych jen před léty začal a nečekal.
  • A do třetice .. Líbí se mi myšlenka dělat si každý rok nějaký ten čas jen pro sebe a pravidelně tak vymetat kostlivce ze skříně. A třeba se i intenzivněji věnovat svým nápadům.

Kromě toho všeho spirituálna jsem chtěl také zkusit, jak bude fungovat algo trading, když zmizím na dva měsíce jen s telefonem v ruce. A to mě přivádí k druhému bodu a sice:

Algoritmické obchodování – srpen + září

Za dobu, co jsem byl pryč se toho stalo opravdu hodně.

Prvním mecheche byl samozřejmě Allergan plc (AGN), jehož nákupem se systém dostal do ztráty až 5k USD. To není úplně málo v porovnání s 45k USD vstupního kapitálu. Opět si musím přiznat, že jsem v tomhle ohledu ještě nedozrál, protože jsem se rozhodl vystoupit ze strategie a pozdržet prodej o pár dní. Podle analýz na internetu se zdálo, že brzo přijde korekce a zároveň bylo dost volného kapitálu. To vše mě přesvědčilo akcii podržet. Když se na to ale dívám teď zpětně, tak jsem měl prostě jen štěstí a prodejem 8.9.2017 jsem utržil ztrátu „jen“ 2.5k USD.

Dalším problémem, který se stal samozřejmě hned druhý den na mé pěší cestě za relaxem, bylo chybné načítání dat z Google Finance. Na začátku záři totiž API přestala vracet data starší jak 6.9.2017, což vyústilo v obchodování podle špatných indikátorů. Stejně tak i chvíli trvalo, než jsem na mobilu vypotil něco, co by systém přeplo na Yahoo Finance. Tam se zas ale data vracela v obráceném pořadí, takže zkrátka průser za průserem. Nakonec se mi podařilo na telefonu rozchodit obchodování s Yahoo Finance a v posledních dnech už konečně testuji i načítání dat z IB API. Zatím to zdá se jede, ale je to až moc podezřelé, protože se 99 tickerů načítá do 10ti sekund.

Třetím bodem je pak hurikán Irma, od kterého jsem čekal, že bude mít větší dopad na strategii, jako tomu bylo minulý rok. Preventivně jsem proto snížil páku na cca 1:2, nakonec se ale horská dráha z minulého roku neopakovala.

A jak tedy vypadá kapitál dnes? Celkový profit za měsíc srpen a září včetně výše zmíněných radostí je 746 USD, tedy 1,65% z investovaných 45k. To ani zdaleka neodpovídá očekávaným 3% měsíčně, ale vzhledem k okolnostem jsem za to i rád.

Graf vývoje kapitálu je zde (opět připomínám, že se ceny liší oproti minulému reportu kvůli zpětné adjustaci o vybranou čásku – snížení páky, které proběhlo 10.9.):

Seznam obchodů je pak zde.

A to bude vše přátelé … Teda ještě tu jsou dvě mini novinky:

Rozjel jsem práci na novém backtestovacím nástroji, s kterým prorazím :D do světa kryptoměn.

A druhou peckou budiž má nová akustická kytara, na které si teď s úsměvem ničím prsty:

Takže závěrem přeji, ať se daří, ať už není moc Allerganů a zkrátka .. nečekejte na věci moc dlouho, ať pak není pozdě.

3 comments

    1. Jit na pochod bylo rozhodne jedno z mych lepsich zivotnich roznodnuti – a z kazdeho roku zivota chci mit neco, na co budu vzpominat, takze tohle je jednoznacne top letosniho roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *