Opční obchodování – první krůčky

V jednom z předchozích příspěvků jsem zmínil, že chci proniknout i do opčního obchodování. Důvodem bylo především využít volný kapitál a pak také chuť naučit se jak vydělávat na stagnujícím trhu a jak snížit riziko při obchodování na burze. Před měsícem jsem proto nakoupil první opci, která expirovala 28.10. a tímto článkem shrnuji mou strategii a výsledek prvního nákupu.

Nejprve ale pár informací k opcím. Opce (neboli opční kontrakt) je smlouva, která dává právo nakoupit nebo prodat podkladové aktivum (akcie nebo třeba pytel zrní) v předem stanoveném čase (expirační datum) za předem stanovenou cenu (strike price). Za tuto možnost nakupující zaplatí opční prémii. Pomocí těchto prémií se tedy dá vydělávat i na trhu, který dlouhodobě neroste ani neklesá. Ještě pro doplnění, jedna opce u akcií zpravidla představuje kontrakt na 100 kusů podkladového aktiva.

V mém případě jsem se nechal inspirovat článkem na blogu winpes.cz, kde admin popisuje strategii, jak lze pomocí opčních kontraktů vyčkávat na zlevnění akcie a ještě za to dostat zaplaceno. Řekl jsem si, že tuto strategii vyzkouším a 3.10.2016 jsem proto prodal (vypsal) 1 PUT opci na PFE se strike price 32.50USD, expirací 28.10.2016 a za prodej jsem dostal premium celkem 33USD. V překladu to znamená, že jsem uzavřel smlouvu, že kdykoliv do expirace odkoupím 100 kusů akcie PFE za cenu 32.50USD na akcii a za tuto povinnost jsem dostal 33USD.

V té době se PFE prodávalo za cenu 33.60USD a již nějakou dobu klesalo. Mým plánem bylo získat prodejem premium 33USD a nechat opci vyexpirovat. Pokud by totiž cena akcie neklesla pod 32.50 – 0.33 = 32.17USD za kus, nakupující stranu by vyšlo lépe nechat opci propadnout. Od té doby však cena dále klesala a to až k 30USD, kde došlo k přiřazení – nakupující uplatnil smlouvu – a já tak nakoupil 100x PFE za cenu 32.50USD. V jednu chvíli jsem tedy byl v otevřené ztrátě až 217USD neboli: (30 – 32.50) * 100 + 33 = -217USD.

Expiraci opce jsem plánoval tak, aby vyšla těsně před dividendou, která byla 8.10. za 0.3USD na akcii, pro mě tedy 30USD a tím se ztráta snížila „už jen“ na 187USD. To ale pořád není moc pozitivní, vymyslel jsem proto plán, že chvíli počkám a časem prodám další opci. Tentokrát takovou, která mi dává povinnost prodat 100 kusů PFE opět za strike price 32.50USD. Tím získám další prémii a v případě, že cena akcie překročí smluvenou cenu, zbavím se i akcií, čímž bych měl zisk 33USD + 30USD + druhé prémium.

Náhoda a americké volby ale udělaly své a cena PFE se za jediný den vyhoupla na 33.50USD za kus.

screen-shot-2016-11-10-at-23-04-03

Aktuální (otevřený) zisk k dnešnímu dni tedy je 33USD za opci, 30USD za dividendu a 100USD z akcií = 163USD, tedy 5% z investované částky (163 / 3250 * 100 = 5%) . Strategie je však pořád stejná a sice počkat a časem vypsat opci na prodej držených akcií za strike price třeba 35USD. Až se tak stane, přidám sem do článku nějaké info, zatím si ale pořídím něco ke čtení, abych byl lépe připravený na situace, které mohou nastat.

11 comments

 1. Vsechno pekny… ale doporucuji si nastudovat danovy zakon CR.. Aby pripadne obchodovani s opcema ve finale nebylo ztratove… Hlavne co s opcema, ktere jsou uplatnene bud assigned nebo excercised …

  1. Problém v daních spočívá v tom, že nelze uplatnit ztrátu z opcí proti zisku z akcií a opačně. Přiřazením končí opce v zisku (prodal jsi opci, dostal jsi prémium, ale nemáš proti tomu žádný náklad na prodej opce), prodaná akcie pak v otevřené ztrátě (nákupní cena akcie je vyšší než její aktuální hodnota). Takže problém nastane, pokud budou převažovat obchody s přiřazením a bude ti narůstat ztráta v nakoupených akciích. Pak musíš zdanit opční prémia a přijdeš o 15% z vydělaných opčních prémií. Pokud budeš mít ale zisky z jiných obchodů s akciemi, např. z 90tky, tak o nic nepřicházíš, pouze si započteš ztráty z přiřazených akcií proti ziskům.z 90tky.

   1. Ja to vidim tak, ze vezmu zisky, v tomhle pripade 33 + 30 + zisk z prodanych akcii + dalsiho pripadne i dalsiho premia, z toho vezmu 15% a to se prizna jako dan z kapitalovych vynosu.. Kdyztak me opravte, kdybych nemel pravdu – planuji tohle resit az za par mesicu.

    1. tak to taky dělám… pokud platíš není problém . Sám FU pořádně neví co a jak. Navíc mám daňovou poradkyni, tak je mi to jedno…

 2. zákon o daních z příjmů praví:

  Osvobozeny jsou příjmy:
  v) příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč,

  par. 10 odst 5:
  U příjmů z úplatného převodu cenných papírů lze kromě nabývací ceny akcie a pořizovací ceny ostatních cenných papírů uplatnit i výdaje související s uskutečněním úplatného převodu a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů.

  Pokud přiřazené akcie vysedíš do zisku, je to ok.
  Pokud bys pouze vypisoval put opce – daníš prémia. Pokud přiřazené akcie prodáš se ztrátou, tak ztráty z akcií si neuplatníš proti prémiím.

  1. Vidim to stejne jako u devadesatky: 0.85 * profit musi byt vyssi jak ztraty + poplatky + polstar, jinak to nema cenu delat. Kazdopadne diky za upresneni..

 3. Vsimol som si ze winpes ma portfolio margin account s 300k ale my smrtelnici mame t reg s povedzme 30k. Zaujimalo by ma ci tento styl obchodujes na paku resp ako to planujes obchodovat. Vopred vdaka

  1. Ja mam u IB T-Reg a co se tyce 90tky, tak ji obchoduji na CFDckach, kde je paka az 1:8 a vse ostatni – tedy i opce – obchoduji bez paky, takze jedu jen v jednotkach opci na cenove dostupnych titulech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *