Čtvrt roku algoritmického obchodování

iconČlověk by řekl, že když se spustí robot co automaticky obchoduje na burze, stačí už jen počítat peníze a hledat tu správnou jachtu. Před čtvrt rokem jsem psal, že takového robota spouštím. Takže jaký je stav po prvních třech měsících? A co jsem si z toho odnesl?

Zkušenost první – pasivní příjem neexistuje
Ať už rozjíždíte firmu, vytváříte projekt, deláte automatické obchodní systémy nebo kupujete byty a čekáte na ten slibovaný „pasivní příjem“ tak vězte, že … celé je to lež. Vždy do toho musíte vložit svůj čas a energii. A světe div se, čím více je projekt v pozdější fázi samostatný, tím více času si žádá na začátku. Zároveň platí, že čím více času investujete a čím dříve začnete, tím více projekt dokáže dozrát a nabídnout ten „pasivní příjem“. Vždy je ale potřeba ho hlídat, promazávat a udržovat v chodu. Ve světě automatického tradingu to znamená například opravovat chyby, nebo dohlížet na provoz. Má první zkušenost tedy je, že pasivní příjem nikdy není úplně pasivní.

Zkušenost durhá – emoce, hurikány a zase emoce
Matematický příklad na začátek:
– Pokud člověk prodělá 200USD, je nešťastný.
– Pokud člověk vydělá 600USD, je šťastný.
– Pokud člověk vydělá 800USD a pak ztratí 200USD, je nešťastný .. počkat, nemělo to být jako v předchozím případě?

Emoce tak lítají všemi směry a i když vyděláváte, tak ve výsledku můžete být nešťastní. Je proto důležité koukat na celý obraz, ne jen na konkrétní moment.

Měsíc říjen byl hodně volatilní co se týče trhů. Amerikou se prohnalo tornádo a burza na to zákonitě reagovala po svém. Trhy padaly, strategie nakupovala a já se modlil. Celé bych to přirovnal k pocitu, kdy se autem řítíte na přejezd a očima sledujete blížící se vlak. Ze statistiky víte, že ve většině případů se to stíhá, to vám v tu chvíli ale moc nepřidá. No a jak to tedy dopadlo? Připomínám, že cílený zisk je 2% z investovaných 10k USD, tedy 200USD měsíčně a obchoduje se s pákou 2:1 takže s 20k USD.

Výsledek obchodování za poslední tři měsíce je zde:
sandy_3m_peformanceJak je z grafu vidět, systém za poslední měsíc udělal zisk 851USD tedy 8.5% z investované částky. To je více než čtyřnásobek cíleného zisku. A to je prostě super!

Jak už ale z grafu vidět není, strategie je aktuálně v otevřené ztrátě -200USD (to super není) a je otázka, jak to celé ještě dopadne. I přesto, že je neuzavřená ztráta relativně malá oproti zisku, stejně to zamrzí. Zkušenost druhá tedy je .. vypustit emoce, držet si odstup (a postupně vybírat zisky?).

Ještě k těm magickým procentům – během minulého měsíce došlo při obchodování k pár problémům. Ty opozdily prodej nebo nákup některých akcií, což zapříčinilo nákup za lepší – nižší cenu nebo (v tomto případě) prodej za lepší – vyšší cenu. Nedá se na to ale spoléhat a také to mohlo dopadnout úplně obráceně. Je proto dobré co nejvíce napodobit strategii tak, jak byla testována.

Zkušenost třetí – hledání a cesta
Osoba která vymyslela větu „peníze až na prvním místě“ by si měla dát facku. Peníze vám to štěstí fakt nepřinesou. Jak rychle přijdou, tak rychle můžou i odejít, a proto ani na burze by neměly být tou hlavní motivací. Nechť se příbeh Adolfa Merckleho stane důkazem. Člověk, jenž ví, co od toho světa vlastně chce, tak může být mnohem bohatší než kde kdo s milionem v kapse. A proto má člověk dělat (a užívat si) to, co ho baví a ne se honit za něčím ve slepé důvěře, že to pak třeba bude fajn. (Disclaimer: vím, že je to kontroverzní téma a každý na to má jiný pohled.. v mé hlavě to ale takhle je a ty hodnoty chci mít prostě jinde)

Závěrem .. a co dál?
Co se týče obchodování, tak robot běží a až na případné fixy si už nežádá tolik času. Zároveň mám vyhlídnuté i další strategie, které by mohly stát za to. Mimo algotrading jsem se začal učit také opční obchodování, celé je to ale ještě v plenkách a tento rok jsem na tom všem napracoval už dost, takže si také chci trochu odpočinout a užít si svět tam venku.

 

8 comments

  1. Dobrý, moc dobrý. Ty pocity jsou, ale již to tak neprožívám (ale jsou). Ale rovněž jsem za tuto strategii rád.

    1. Věřím, že to časem vybledne a zase to budu chtít posunout o kus dál. Tohle jsou ty zkušenosti, co se na demu prostě nenaučí.

  2. Mohu se zeptat, kolik ti vygenerovalo v absolutní částce ztrátu DUK a SO, které byly v jednu chvíli v plně naložené pozici a dotýkal se jich Hurikán?

    Křivka vypadá poměrně hladce a vypadá to, že se Ti podařilo vyhnout nějak vyhnout ztrátě právě na DUK a SO, které když byl hurikán měly poměrně velkou otevřenou ztrátu.

      1. To ses se štěstím vyhnul skoro všem ztrátám, které nadělil originální systém. Já jsem to měl podobně – zavíral jsem též později než na SMA(5) a měl jsem větší zisky (pomíjím několik prvních obchodů, které byly spíš testovací a ladící, které nadělily ztráty). Nicméně účet byl chvílkama v otevřené ztrátě přes 1000 USd (účet o velikosti 10K)..

  3. Pingback: Akcie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *