Úvod do digitálního nomádství

Tak ty kráso! Z poslední zkušenosti z PragueJS meetupu jsem zjistil, že je tu pořád spousta lidí, kteří nikdy neslyšeli pojem digitální nomádství. Tímto článkem chci proto udělat malou osvětu a podělit se s Vámi o můj pohled na digitální nomádství, cestování, práci ze zahraničí a prostě vše kolem.

Steven Digital Nomad

Jak píše Robert Vlach na svém blogu, digitální nomádi jsou lidé, kteří svou prací nejsou omezeni na konkrétní místo, odkud ji vykonávají. Jsou jimi například programátoři, grafici, fotografové, SEO specialisti, PPCčkáři a mnoho dalších. V zásadě všichni, kteří mohou pracovat třeba z domova.

Základní myšlenkou pak je, že pokud mohu pracovat z domova přes internet, proč bych nemohl pracovat odkudkoliv? Třeba z písečné pláže někde na Bahamách? A o to se snaží právě digitální nomádi. Cestují po světě, pracují a naplno si užívají života.

A přitom formy nomádství mohou být velmi různé a jde jen o to, co komu více vyhovuje. Někteří jezdí celoročně po světě od hotelu k hotelu, jiní projíždějí svět v karavanu, další si pak ve skupině pronajmou byt v cizině a ten na čas obývají a nebo jsou tu tací, kteří přebývají u známých a nebo jako couchsurfeři objevují nové přátele. Možností je doopravdy mnoho!

Zároveň ale nemohu tvrdit, že je vše tak jednoduché a krásné, jak to zní. Lidé všude píšou, jak je to úžasné a cool, ale už zapomínají zmínit druhou stranu mince a to sice kolik je s tím práce, nejistoty a zařizování. Absolutní nutnost je počítat s možnými problémy – rozbitý/ukradený PC, nefunkční připojení, problémy s ubytováním atd. Zároveň i pracovní vztah musí být dostatečně flexibilní, aby měl člověk například i čas se aklimatizovat v novém prostředí.

Je s tím hodně práce, ale věřím, že když se to podaří, tak je to úžasný život plný poznání. Samozřejmě ne všem tento způsob života vyhovuje, a jde tedy spíše o osobní preference. Vždy však jde o to vystoupit ze své komfortní zóny a odvážit se!

Pokud přemýšlíte o tom být digitálním nomádem a nebo s tím máte přímo vlastní zkušenosti, podělte se o to v komentářích! :-)


Update:

Digitální nomádství ve světě nabírá mnoho příznivců a tak i tento článek si zaslouží obohatit o pár zdrojů, kde lidé mohou najít více informací. Vybral jsem proto 2 weby cestovatelů, kteří mě inspirují a mohu je tak doporučit jako kvalitní zdroj nových informací..

Prvním zdrojem je web Martina Rosulka, který jako backpacker procestoval Severní Ameriku – http://digitalninomadstvi.cz/
V poslední době se také chystám na cestu do Asie, s čímž mi pomáhá tenhle perfektní blog Roberta a Kristýny – http://www.digitalnimnomadem.cz/

Kdybyste měli nápad na další super zdroje zabývající se digitálním nomádstvím, dejte vědět ať ten seznam trochu naroste..

6 comments

  1. Zdravim Vas.Moc me bavi cestovani a fotografovani.Navstivil jsem radu mist, jak v tuzemsku, tak v zahranici..O nomadstvi jsem se docetl zhruba pred trema mesici, prave prostrednictvim pana Vlacha.Rad bych moji vasen rozsiril v oblasti cestovniho ruchu..Ttreba jako fotografovani pro cestovni agenturu..Moznosti a oboru je spousta, kde sve nadseni uplatnit..Denne kontaktuji ruzne agentury se zadostma, zatim vsak neuspesne..Preji hezkou, slunecnou sobotu -) Mario

    1. S tím fotografováním si právě vzpomínám na kamaráda, který jezdí takhle po světě. Vždycky se někde zastaví, nafotí pár fotek, osloví pár lidí na ulici, jestli je může vyfotit a jede dál. Zároveň se zde však věnuje také portrétům a různým akcím.

      Ohledně cestovního ruchu nevím, jaké jsou možnosti, krajinkáři by však mohli zkusit různé fotobanky a nebo si nasmlouvat spolupráci s různými magazíny..

      Přeji, ať se Vám to povede :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *