Opční obchodování – 2. díl

V minulém článku o opcích jsem psal, že jsem byl přiřazen a odkoupil tak 100 kusů akcie PFE za cenu 32.50USD / kus. Cena akcie také v krátké době vzrostla až na 33.50USD, čímž jsem byl v otevřeném zisku 100USD. Dnes si uvědomuji, že tak rychlý vzestup přímo vybízel k vypsání CALL opce na vyšší strike price (třeba 34.50USD).

Já však šel jinou cestou a rozhodl jsem se vyčkat. To zpětně vydím jako chybu, protože jsem místo inkasování zisku v podobě opčního prémia a buď podržení si akcií nebo 200USD z prodeje za cenu 34.50USD neudělal nic a akcie ihned další den šla dolů až na cenu 30.91USD za kus.

V té době jsem se rozhodoval vyčkat, zda akcie půjde nahoru a teď se po dlouhé době zase vyšplhala nad 32.50USD. Mimo to, stejně jako při minulém výpisu, je také měsíc před dividendou 1.2.

Zkusil jsem proto vypsat lednovou PUT opci se strike price 32.50USD. Při poklesu tak získám dalších 100 kusů akcií, za které následně obdržím cca 32USD jako dividendu. V případě přiřazení bych tedy získal celkem (2 * 32 dividenda + 39 opční prémium + 19 druhé opční prémium viz dále) = 122USD za opční prémia a dividendu a měl bych dalších 100 kusů PFE, na které bych pak vypsal covered CALL opci.

Akcie však může jít i nahoru, čímž by mi zůstalo prémium z PUT opce a já bych neobdržel žádné akcie. Pro tuto možnost jsem zkusil vypsat také covered CALL opci se strike price 34USD. V případě jejího uplatnění bych se zbavil nakoupených akcií a získal tak celkem ((34 – 32.5) * 100 + 39 + 19) = 208USD za opční prémia a prodej akcií na ceně 34USD.

Třetí možností je, že akcie zůstane někde mezi těmito hranicemi 32.5USD a 34USD a já tak nebudu přiřazen ani na jedné opci. V takovém případě získám (19 + 39 + 32) = 90USD za opční prémia + dividendu a zůstane mi 100 kusů akcií.

Poslední dvě možnosti jsou, že díky nějaké výrazné události akcie rychle stoupne a pak rychle poklesne nebo ještě lépe – nejprve poklesne a pak rychle vzroste. I tak bych ale získal prémia a možná i peníze za odkup akcií.

Jak to celé dopadne uvidíme 27. ledna, kdy obě opce expirují. V celém plánu vidím jedno riziko a sice, že cena akcie půjde rychle dolů a já tak budu mít dvojnásobek akcií za propadající se cenu. V takovém případě bych nejspíše začal vypisovat covered CALL opce na strike price pod nákupní cenou, abych alespon dostával prémia a případně i dividendy, které by mohly vykompenzovat ztrátu.

Jakmile bude příležitost, tak sem hodím další update.

3 comments

  1. „V takovém případě bych nejspíše začal vypisovat covered CALL opce na strike price pod nákupní cenou“ – co prostě čekat dál? Tohle není strategie na měsíc ani na dva, je tak na rok nebo dva. Ale jinak gratuluju, opce jsi pochopil na 100% a teď to můžeš uplatnit na jakoukoliv optionable akcii nebo ETF. A vo tom to je!

    1. Dik za tip! Je fakt, ze to investovani by melo byt spise o hledani prilezitosti, nez nucene obchodovani i pres nevyhodne podminky. Zkusim si takovych akcii najit vice.. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *